«Η ειρήνη είναι η πιο όμορφη λέξη κάθε γλώσσας»

25.09.2020 - Pressenza Athens

«Η ειρήνη είναι η πιο όμορφη λέξη κάθε γλώσσας»
Σήμα Ειρήνης στο Μοναστηράκι 2014, Κόσμος χωρίς Πολέμους και Βία (Φωτογραφία: Άγγελος Μπαράι)

Πηγή: Εφημερίδα των Συντακτών

Κοινή έκκληση κάνουν πολιτικές δυνάμεις, συλλογικότητες, φορείς, πανεπιστημιακοί, συνδικαλιστές και πολίτες από Ελλάδα και Τουρκία σε κείμενο συλλογής υπογραφών για τον τερματισμό του ελληνοτουρκικού ανταγωνισμού για την εκμετάλλευση των ΑΟΖ.

Το κείμενο υπογραφών σηκώνει διεθνιστική σημαία φιλίας και συνεργασίας των λαών των δύο χωρών, καθώς όπως ξεκαθαρίζει: «Οι λαοί της Τουρκίας και της Ελλάδας δεν έχουν κανένα συμφέρον από το μοίρασμα της Μεσογείου. Στον κόσμο και στην περιοχή μας μπορεί να κυριαρχήσει η ειρήνη. Μπορούμε να ζήσουμε ειρηνικά και να αποφασίσουμε από κοινού για το ποιες πηγές φυσικού πλούτου και με ποιο τρόπο θα αξιοποιηθούν χωρίς να καταστραφεί το περιβάλλον».

Επισημαίνεται πως οι λαοί δεν έχουν τίποτα να κερδίσουν από τον άδικο ανταγωνισμό των πολυεθνικών, όποια κι αν είναι η έκβασή του (υπέρ της Ελλάδας ή της Τουρκίας ή της από κοινού εκμετάλλευσης των ενεργειακών πόρων και δρόμων), ενώ και οι περιβαλλοντικές συνέπειες από τις εξορύξεις θα είναι μεγάλες. Επιπλέον, η έκκληση απευθύνεται και στις κυβερνήσεις των δύο χωρών για αποκλιμάκωση και εξεύρεση ειρηνκής λύσης, αλλά κυρίως στους λαούς, καλώντας τους «στον αγώνα ενάντια στις κυβερνήσεις των χωρών τους για να σταματήσουν αυτή τη διαμάχη. Γιατί, η Μεσόγειος δεν ανήκει στα μονοπώλια, ανήκει στους λαούς της περιοχής και σε όλα τα έμβια όντα που ζουν στα νερά της».

Ολόκληρο το κείμενο με τις υπογραφές έως τώρα

Η ΕΙΡΗΝΗ ΕΙΝΑΙ Η ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΗ ΛΕΞΗ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΓΛΩΣΣΑΣ

Η ΜΕΣΟΓΕΙΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Η ΘΑΛΑΣΣΑ ΤΗΣ ΕΙΡΗΝΗΣ

Εμάς τους φίλους της ειρήνης σε Τουρκία και Ελλάδα, τους δημοκράτες, προοδευτικούς, σοσιαλιστές και κομμουνιστές  μας ανησυχεί ιδιαίτερα το ενδεχόμενο να μετατραπεί σε σύγκρουση η ένταση ανάμεσα στις δύο χώρες.

Τα ζητήματα της υφαλοκρηπίδας, της ΑΟΖ και των φυσικών κοιτασμάτων της Μεσογείου μπορούν να λυθούν με ειρηνικό τρόπο. Μετατρέπονται όμως σε ζητήματα διαμάχης, λόγω των αδηφάγων μονοπωλίων. Κανένας όμως πόρος και φυσικός πλούτος κάτω από την κυριαρχία των μονοπωλίων δεν καλυτέρευσε τις συνθήκες ζωής μας, ακριβώς το αντίθετο. Η άγρια εκμετάλλευση του φυσικού πλούτου οδήγησε σε πανδημίες, ξηρασία, πλημμύρες και καταστροφή του περιβάλλοντος. Οι εξορύξεις ορυκτών καυσίμων από τα βάθη και των διεθνών θαλασσών θα επιταχύνουν αυτή την πορεία.

Οι λαοί της Τουρκίας και της Ελλάδας δεν έχουν κανένα συμφέρον από το μοίρασμα της Μεσογείου. Στον κόσμο και στην περιοχή μας μπορεί να κυριαρχήσει η ειρήνη. Μπορούμε να ζήσουμε ειρηνικά και να αποφασίσουμε από κοινού για το ποιες πηγές φυσικού πλούτου και με ποιο τρόπο θα αξιοποιηθούν χωρίς να καταστραφεί το περιβάλλον.

Θέλουμε οι ιμπεριαλιστές να τραβήξουν τα χέρια τους, να αποσύρουν τις βάσεις και τις ένοπλες δυνάμεις τους από την  Μεσόγειο και την Κύπρο.
Είμαστε ενάντιοι στις συγκρούσεις που πηγάζουν από τις διενέξεις των ξένων και ντόπιων μονοπωλίων για τη μοιρασιά του φυσικού αερίου και των άλλων πλουτοπαραγωγικών πηγών.

Πρέπει να τερματιστεί αμέσως η προσπάθεια κλιμάκωσης του εθνικισμού και η κούρσα των εξοπλισμών λόγω του ανταγωνισμού για το φυσικό αέριο.

Καλούμε τις κυβερνήσεις των δύο χωρών να συμφωνήσουν σε μία ειρηνική λύση. Καλούμε τους λαούς της Τουρκίας και της Ελλάδας στον αγώνα ενάντια στις κυβερνήσεις των χωρών τους για να σταματήσουν αυτή τη διαμάχη.

Γιατί, η Μεσόγειος δεν ανήκει στα μονοπώλια, ανήκει στους λαούς της περιοχής και σε όλα τα έμβια όντα που ζουν στα νερά της.

Γιατί, η ειρήνη είναι ο μοναδικός δρόμος για να ζήσουμε σαν άνθρωποι και να γίνει βιώσιμος ο κόσμος για όλους.


Οι πρώτες υπογραφές από Ελλάδα

  1. Αγαπητός Θανάσηςδάσκαλος, μέλος Δ.Σ. Β’ Σ.Ε.Π.Ε. Θεσ/νίκης και του Γ.Σ. της ΕΔΟΘ/Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ, περιφερειακός σύμβουλος Κεντρ. Μακεδονίας
  2. Αλη Μπας Χαμδή, δάσκαλος, Κομοτηνή
  3. Αθανασίου Μανόλης, μέλος Δ.Σ. του Συνδέσμου Εργαζομένων ΑΣΠΡΟΦΟΣ (θυγατρική των ΕΛ.ΠΕ.)
  4. Αμπάτης Διονύσης, χημικός
  5. Αναγνωστάκης Αλέκος, Φυσικός
  6. Αναστούλης Παύλος, δημοτικός σύμβουλος Αριστερής Παρέμβασης Βύρωνα
  7. Αντωνόπουλος Παύλος, συνταξιούχος εκπαιδευτικός, μέλος του ΠΕΣΕΚ
  8. Αραβανής Γεράσιμος, Πρώην Βουλευτής
  9. Αργυρίου Νίκος, ιδιωτικός υπάλληλος, μέλος της Επιτροπής Αλληλεγγύης Στρατευμένων
  10. Βαφειάδου Ελένη, Μέλος ΔΣ  ΣΑΔΑΣ  Αττικής & Μέλος της Αντιπροσωπείας του ΤΕΕ
  11. Βαϊνάς Παντελής, δημοτικός σύμβουλος Δήμου Αιγάλεω με τον συνδυασμό “Ρήγμα στα Δυτικά”, αντιπρόεδρος του Συλλόγου Εκπαιδευτικών Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Αιγάλεω
  12. Βασιλοπούλου Νότα, πρόεδρος Πανελ. Συλλόγου Εργαζομένων ΟΓΑ και μέλος Δ.Σ. της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Προσωπικού Οργανισμών Κοινωνικής Πολιτικής (ΠΟΠΟΚΠ)
  13. Βουρεκάς Κώστας, αρχιτέκτονας, μέλος Δ.Σ. του τμ. Αττικής ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, μέλος Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  14. Βρατσίστας Γιώργος, γεωπόνος, μέλος Αντιπρτοσωπείς ΓΕΩΤΕΕ
  15. Βρεττού Ιωάννα, Δημοτικός σύμβουλος στο Δήμο Ν. Σμύρνης
  16. Γανιάρη Έφη, Πρόεδρος Β ΕΛΜΕ Αθήνας
  17. Γεωργάκης Δημήτρης, μέλος ΔΣ Σωματείου εργαζομένων στο ΟΑΚΑ
  18. Γεωργάκη-Κόλλια Ειρήνη, αναπληρώτρια δασκάλα, μέλος Συντονιστικού Αναπληρωτών Αδιορίστων Εκπ/κών
  19. Γκόβας Δημήτρης,βιβλιοϋπάλληλος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Αθήνας
  20. Γκόντρα Κωνσταντίνα, αρχιτέκτονας μηχανικός, μέλος του ΣΜΤ, πρώην συμβασιούχος με το πρόγραμμα των 5500 του ΟΑΕΔ
  21. Δαφέρμος Μανώλης, επίκουρος καθηγητής, Πανεπιστήμιο Κρήτης
  22. Δραγανίγος Αντώνης, μέλος ΚΣΕ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
  23. Ελαφρός Γιάννης, δημοσιογράφος, μέλος ΠΕ ΝΑΡ για την Κομμουνιστική Απελευθέρωση
  24. Ζαγανίδης Χρήστος, πρόεδρος Ε ΕΛΜΕ Θεσσαλονίκης
  25. Ζαμπουλάκης Νίκος, μέλος ΔΣ ΣΕΠΕ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ “Δ ΘΕΟΤΟΚΟΠΟΥΛΟΣ,μέλος ΓΣ ΑΔΕΔΥ
  26. Ζέρβας Δημήτρης, Δημοτικός σύμβουλος στο Δήμο Ν. Σμύρνης
  27. Ζήκος Νίκος, κτηνοτρόφος, Περιφερειακός σύμβουλος Ηπείρου
  28. Ιωαννίδου Γιώτα, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. της Ε’ ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής
  29. Καλαβάνος Παναγιώτης, Δικηγόρος
  30. Καλουδάς Χρήστος, φοιτητής, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Ηλεκτρολόγων Μηχανολόγων, Θεσσαλονίκη
  31. Καλούση Εύα, μαθήτρια, Πειραιάς
  32. Γαρυφαλλιά Καπετανάκη,  Εκπαιδευτικός  μέλος  ΣΕΦΚ
  33. Γέρου Κάτια, ηθοποιός
  34. Κάτσαρης Παναγιώτης, γεωπόνος, πρόεδρος του Πανελλήνιου Συλλόγου Εργαζομένων στον ΕΛΓΟ – ΔΗΜΗΤΡΑ, Περιφερειακός σύμβουλος Πελοποννήσου
  35. Κατζουράκης Κυριάκος, Σκηνοθέτης / Ζωγράφος
  36. Καττή Λυδία, φοιτήτρια, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ
  37. Κοσίνας Χρήστος, βιολόγος, Υποψήφιος διδάκτορας πανεπιστημίου Πατρών, περιφερειακός σύμβουλος στη Δυτική Ελλάδα
  38. Κοντελές Δημήτρης, εκπαιδευτικός, αιρετός ΠΥΣΔΕ Λάρισας
  39. Κοσμοπούλου Όλγα, γιατρός, μέλος Δ.Σ. ΕΙΝΑΠ, μέλος Δ.Σ. Συλλόγου Εργαζομένων Γ.Ν. Νίκαιας
  40. Κουρνιώτης Χρήστος, Μέλος ΔΣ ΟΛΜΕ
  41. Κουρούκλης Αντώνης, πρόεδρος Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Προσωπικού Οργανισμών Κοινωνικής Πολιτικής
  42. Κωνσταντής Δημήτρης, ψυχίατρος, Κοζάνη
  43. Κωστόγιαννης Ταξιάρχης, εκπαιδευτικός, μέλος της ΕΛΜΕ Πρέβεζας
  44. Λαπιέρης Σωτήρης, δημοτικός σύμβουλος Χαλανδρίου
  45. Λιαμπότης Σωτήρης, μέλος του συνδικάτου οικοδόμων Θεσπρωτίας, μέλος Πρωτοβουλίας Θεσπρωτίας ενάντια στις Εξορύξεις Υδρογονανθράκων
  46. Λιόντος Βασίλης, καθηγητής, μέλος Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Χανίων
  47. Λουκά – Δέση Χριστίνη, αρχιτέκτονας μηχανικός, μέλος του ΣΜΤ
  48. Νίκος Λουσιώτης, Εκπρόσωπος Νομού Πέλλας στον Πανελλήνιο Φαρμακευτικό Σύλλογο
  49. Μακρυγιάννης Στέφανος, δάσκαλος, πρόεδρος Συλλόγου Εκπ/κών Π.Ε. Ροδόπης, μέλος Εκτελεστικής Γραμματείας Ν.Τ. ΑΔΕΔΥ Ροδόπης
  50. Μαλεφάκη Εύα, φοιτήτρια, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Ιατρικής ΕΚΠΑ
  51. Μανάβης Νίκος, δημοσιογράφος, περιφερειακός σύμβουλος Β. Αιγαίου με την Ανταρσία στο Αιγαίο-Αντικαπιταλιστική Αριστερά
  52. Μανίκας Σταύρος, μέλος Δ.Σ. του Συνδικάτου Εργαζομένων ΟΑΣΑ (ΕΘΕΛ)
  53. Μανιάτης Γιώργος, ομότιμος καθηγητής ΕΚΠΑ
  54. Μαραγκουδάκης Σταύρος, μηχανολόγος μηχανικός, μέλος του ΣΜΤ και της Attack στην ανεργία και την επισφάλεια
  55. Μαρκέτος Σπύρος, ιστορικός, καθηγητής στο Τμήμα Πολιτικών Επιστημών ΑΠΘ
  56. Μάρκου Κώστας, Οδοντίατρος
  57. Μαυροειδής Παναγιώτης, μέλος ΠΣΟ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
  58. Μαυρίδης Δημήτρης, Μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Δράμας
  59. Μαυρουδέας Σταύρος, καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο
  60. Μεράντζας Γιώργος, τραγουδιστής
  61. Μούρης Ηλίας, πρόεδρος Ε ΕΛΜΕ Αθήνας
  62. Μπακόλας Δημήτρης, μέλος της Διοικούσας Επιτροπής του παραρτήματος Ηπείρου του ΓΕΩΤΕΕ
  63. Μπαχτή Άννα, καθηγήτρια, μέλος ΔΣ Ε’ ΕΛΜΕ Ανατολικής Αττικής
  64. Νάνος Βαγγέλης, γεωπόνος, μέλος Δ.Σ. Εργατικού Κέντρου Πρέβεζας και του Δ.Σ. της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας Συλλόγων Γεωπόνων
  65. Νατσιοπούλου Αντωνία
  66. Νίκα Γεωργία, δημοτική σύμβουλος Αγ. Αναργύρων
  67. Ξενόπουλος Κώστας, ιδιωτ. υπάλληλος, μέλος δημοτικής κίνησης Δ. Θεσσαλονίκης “Δύναμη Ανατροπής”
  68. Ξηρουδάκης Νίκος, μέλος ιστότοπου Παντιέρα
  69. Ξιφαρά Μαρία, τραπεζοϋπάλληλος, μέλος Δ.Σ. του Συλλόγου Υπαλλήλων Εθνικής Τράπεζας
  70. Ονσούνογλου Ιμπράμ, συνταξιούχος ψυχίατρος, Κομοτηνή
  71. Ξοπλίδης Παναγιώτης, γ. γραμματέας του Σωματείου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Θεσ/νίκης, μέλος «Επιτροπής Αγώνα Θεσσαλονίκης ενάντια στην Καύση Απορριμμάτων»
  72. Παπαγκίκας Γιώργος, μέλος της Πανελλαδικής Αντιπροσωπείας του ΣΑΔΑΣ-ΠΕΑ, μέλος του Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  73. Παπαδαμαντίου Νίκος, φοιτητής, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Φιλοσοφικής ΕΚΠΑ
  74. Παπαδήμα Άντα,μισθωτή δικηγόρος, μέλος προσωρινού Δ.Σ. Σωματείου Μισθωτών Δικηγόρων, Αθήνα
  75. Παπαδήμας Γιάννης, ασκούμενος δικηγόρος, υποψήφιος διδάκτορας τμήματος πολιτικής ιστορίας και επιστήμης Παντείου Πανεπιστημίου, μέλος της Επιτροπής Αλληλεγγύης Στρατευμένων
  76. Παπαδόπουλος Δημήτρης, Μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Λάρισας
  77. Παπαδόπουλος Κώστας, δημοτικός σύμβουλος Νίκαιας,  με τον συνδυασμό “Κόντρα στο Ρεύμα”
  78. Παπανικολάου Πάνος, νευροχειρουργός, γεν. γραμματέας της Ο.Ε.Ν.Γ.Ε., μέλος Δ.Σ. της ΕΙΝΑΠ, δημοτ. σύμβουλος Περιστερίου
  79. Παπαντζίκος Δημήτρης, νέος εργαζόμενος στον επισιτισμό, μέλος του Συνδικάτου Επισιτισμού Τουρισμού
  80. Παπαπέτρος Πέτρος, βιβλιοϋπάλληλος, μέλος Συλλόγου Υπαλλήλων Βιβλίου-Χάρτου Αθήνας
  81. Παπαχριστούδη Ματίνα, μέλος ΔΣ ΕΣΗΕΑ
  82. Παπαχρόνης Θοδωρής, εκπαιδευτικός, γραμματέας ΣΕΦΚ, μέλος της ΚΣΕ ΑΝΤΑΡΣΥΑ
  83. Πατσούρας Χρήστος, δημοτικός σύμβουλος Ιωαννίνων
  84. Παυλίδης Περικλής, επίκουρος καθηγητής στο ΑΠΘ
  85. Παυλόπουλος Γιώργος, δημοσιογράφος, μέλος Συντακτικής Επιτροπής εφημερίδας «Πριν»
  86. Παχάκης Γιάννης, φοιτητής, μέλος Φοιτητικού Συλλόγου Χημικών Μηχανικών ΕΜΠ
  87. Περεντίδης Θεόδωρος, μέλος Συλλόγου Φοροτεχνικών-Λογιστών Βορείου Έβρου, περιφερειακός σύμβουλος Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης
  88. Πιαγκαλάκης Γιώργος, πολιτικός μηχανικός περιφερειακός σύμβουλος με την Ανυπόταχτη Κρήτη – Αντικαπιταλιστική Αριστερή Παρέμβαση
  89. Πολυζώη Νίκη, καθηγήτρια, πρόεδρος ΕΛΜΕ Φωκίδας, περιφερειακός σύμβουλος Στερεάς Ελλάδας
  90. Πράσσος Στέφανος, περιφερειακός σύμβουλος Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας
  91. Ρεμπάπης Παναγιώτης, Μέλος ΔΣ ΕΛΜΕ Λάρισας
  92. Ρέππα Ντίνα, δασκάλα, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Αθήνας «Αριστοτέλης» και του Γεν. Συμβουλίου της ΑΔΕΔΥ, δημοτικός σύμβουλος Αθήνας
  93. Ρηγόπουλος Κωσταντίνος, Μηχανικός Περιβάλλοντος, Κορινθία
  94. Ρίζος Μιχάλης, γιατρός, πρόεδρος Σωματείου Εργαζομένων ΑΤΤΙΚΟΥ Νοσοκομείου
  95. Ρούμπας Σπύρος, πολιτικός μηχανικός, μέλος ΣΜ
  96. Σαββάκη Ευγενία, πολιτικός Μηχανικός, μέλος ΣΜΤ
  97. Σαϊτάνης Γιώργος, Λάρισα
  98. Σακελλαρόπουλος Σπύρος, καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο
  99. Σαμοϊλης Γιάννης, μέλος ΔΣ ΟΛΜΕ
  100. Σαραφιανός Δημήτρης, δικηγόρος
  101. Σιούτης Σπύρος, πρόεδρος συλλόγου εργαζομένων στην περιφέρεια Ηπείρου, Πρέβεζα
  102. Σκαμνάκης Θανάσης, δημοσιογράφος
  103. Σκαμνάκης Χριστόφορος, επίκουρος καθηγητής στο Πάντειο Πανεπιστήμιο
  104. Σωτήρης Παναγιώτης, Λέκτορας Ανοιχτού Πανεπιστημίου
  105. Τζαμουράνης Δημήτρης, πρόεδρος Δ.Σ. Σωματείου Μισθωτών Τεχνικών
  106. Τζώτζης Βασίλης, αγρότης, Φλώρινα
  107. Τουλγαρίδης Κώστας, εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. του Σ.Ε.Π.Ε. Ανατ. Αττικής «Κ. Σωτηρίου», περιφερειακός σύμβουλος Αττικής
  108. Τουλιάτος Χρήστος,δημοτικός σύμβουλος Δήμου Ζωγράφου με τον συνδυασμό ” Ζωγράφου – Ανυπότακτη Πόλη “
  109. Τούρτουρας Χρήστος, Επίκουρος καθηγητής ΑΠΘ
  110. Τρούλη Αντιγόνη, αναπληρώτρια εκπαιδευτικός, μέλος Δ.Σ. της ΕΛΜΕ Ηρακλείου
  111. Τσολάκ Αλή Μουσταφά, δημοσιογράφος-μεταφραστής
  112. Χαρχαρίδη Βασιλική, αρχιτέκτονας μηχανικός, μέλος του ΣΜΤ, πρώην συμβασιούχος με το πρόγραμμα των 5500 του ΟΑΕΔ
  113. Χεκίμογλου Άκης, μέλος του συνδικάτου οικοδόμων Θεσπρωτίας

Οργανώσεις και συλλογικότητες από την Ελλάδα

Αριστερή Ανασύνθεση (ΑΡΑΝ)

Αριστερή Αντικαπιταλιστική Συσπείρωση (ΑΡΑΣ)

Αριστερό Ρεύμα

Δημοτική Κίνηση ” Ζωγράφου – Ανυπότακτη Πόλη ”

Διεθνιστική Εργατική Αριστερά (ΔΕΑ)

Δίκτυο για τα Πολιτικά και Κοινωνικά Δικαιώματα

Επιτροπή Αλληλεγγύης Στρατευμένων

Εργατική Λέσχη Καλλιθέας

Εργατική Λέσχη Νέας Σμύρνης

Εργατική Λέσχη Τρικάλων

Κέντρο έρευνας γυναικείων θεμάτων

Κίνηση Κομμουνιστών Εργατικός Αγώνας

Λαϊκή Ενότητα ( ΛΑ.Ε. )

Νέο Αριστερό Ρεύμα για την Κομμουνιστική Απελευθέρωση (ΝΑΡ)

Κίνηση  για την ανασύνταξη του ΚΚΕ

Πανελλαδικός Αντιπολεμικός Κινηματικός Συντονισμός (ΠΑΚΣ)

Πολιτική Κίνηση για  ένα Σύγχρονο Κομμουνιστικό Σχέδιο (Κ-Σχέδιο)

Πρωτοβουλία για την Ανατροπή στην ΕΣΗΕΑ (δημοσιογράφοι)

Κίνηση Πολιτών Νίκαιας – Ρέντη Κόντρα στο Ρεύμα

Συνάντηση για μια αντικαπιταλιστική  διεθνιστική Αριστερά

Συντονισμός Κομμουνιστικών Δυνάμεων

Τελέσιλλα-ελληνικό φεμινιστικό δίκτυο

Οι πρώτες υπογραφές από Τουρκία

  1. Ahmet Aykaç: Οικονομολόγος, Πανεπιστημιακός
  2. Ahmet Çevik: Δικηγόρος
  3. Ahmet Dindar: Δικηγόρος
  4. Akın Birdal: Πρώην βουλευτής / Ακτιβιστής Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων
  5. Akın Üstündağ: Πρώην βουλευτής (CHP)
  6. Ali Haydar Konca: Πρώην υπουργός αρμόδιος για τις σχέσεις με την ΕΕ
  7. Ali Şeker: Πρώην βουλευτής (CHP)
  8. Aliye İlay İlkay: Συνταξιούχος
  9. Ayla Türksoy: Δημοσιογράφος
  10. Ayşe Acar Başaran: Βουλευτής Μπάτμαν / Εκπρόσωπος Συμβουλίου Γυναικών του HDP
  11. Ayşe Arat: Στέλεχος Επιχειρήσεων, συνταξιούχος
  12. Ayşe Berktay: Μεταφράστρια
  13. Ayşe Erzan: Φυσικός / Κάτοχος του Βραβείου Αντρέι Ζαχάροφ της Αμερικανικής Εταιρίας Φυσικών
  14. Ayşe Gözen: Ακαδημαϊκός
  15. Ayşegül Devecioğlu: Συγγραφέας
  16. Aytuğ Atıcı: Πανεπιστημιακός
  17. Bahadır Altan: Πιλότος
  18. Barış Yarkadaş: Δημοσιογράφος / Πρώην βουλευτής (CHP)
  19. Baskın Oran: Συνταξιούχος πανεπιστημιακός / Ομότιμος καθηγητής, Παν. Άγκυρας
  20. Begüm Yavuz: Συνταξιούχος
  21. Binnaz Toprak: Συνταξιούχος πανεπιστημιακός
  22. Birsen Temir: Πρόεδρος Κίνησης Γυναικών της Ανατολής
  23. Burhanettin Kaya: Ψυχίατρος, Αναπλ. Καθηγητής
  24. Bülent Felekoğlu: Ιστορικός, συγγραφέας
  25. Celal Korkut Yıldırım: Πρόεδρος Ιδρύματος Κοινωνικών, Οικονομικών και Πολιτικών Ερευνών Τουρκίας (TÜSES)
  26. Celalettin Can: Εκπρόσωπος Πρωτοβουλίας της Γενιάς του ‘78
  27. Cem Duna: Πρέσβης ε.τ.
  28. Cemil Günay: Συνταξιούχος πανεπιστημιακός
  29. Cengiz Arın: Ακαδημαϊκός
  30. Çağatay Anadol: Εκδότης
  31. Çiğdem Yalçın: Συνταξιούχος
  32. Deniz Yıldız: Ορκωτός Λογιστής / Μέλος της Επιτροπής «Όχι» του Üsküdar («όχι» στο δημοψήφισμα του 2017 για την τροποποίηση του Συντάγματος/Αλλαγή Πολιτεύματος)
  33. Dilek Gökçin: Σκηνοθέτης
  34. Dilek Yalçın: Πρόεδρος Τ.Ο. Καρέσι του Μπαλίκεσιρ του CHP
  35. Ebru Günay: Βουλευτής Μάρντιν, Εκπρόσωπος Τύπου HDP
  36. Ece Zereycan: Gazeteci Δημοσιογράφος
  37. Elif Çongur: Ακαδημαϊκός (που έχει εκδιωχθεί από το πανεπιστήμιο με Προεδρικό Διάταγμα)
  38. Ender Arat: Πρέσβης ε.τ.
  39. Ercan İpekçi: Δικηγόρος
  40. Ercüment Gürçay: Ραδιοφωνικός παραγωγός
  41. Erdoğan Aydın: Ιστορικός, συγγραφέας
  42. Erdoğan Kahyaoğlu: Συγγραφέας
  43. Ergün Duran: Δικηγόρος
  44. Esat Korkmaz: Συγγραφέας
  45. Esma Taylan: Μεταφράστρια / Μέλος της Επιτροπής «Όχι» του Üsküdar
  46. Esra Koç: Γεωπόνος / Μέλος Διοικούσας Επιτροπής του Συλλόγου Πολιτικών Δικαιωμάτων
  47. Eşber Yağmurdereli: Δικηγόρος
  48. Fatih Maçoğlu: Δήμαρχος της πόλης Τούντζελι
  49. Feleknas Uca: Βουλευτής Ντιάμπακιρ HDP
  50. Ferhat Kentel: Κοινωνιολόγος
  51. Ferhat Tunç: Καλλιτέχνης
  52. Fügen Aybars: Συνταξιούχος
  53. Garo Paylan: Βουλευτής Ντιάρμπακιρ HDP
  54. Gaye Boralıoğlu: Συγγραφέας
  55. Gazanfer Karlıca: Αρχιτέκτονας
  56. Gençay Gürsoy: Καθηγητής Νευρολογίας
  57. Gürhan Ertür: Εθελοντής της Κοινωνίας των Πολιτών
  58. Hacer Ansal: Ακαδημαϊκός
  59. Hakkı Saruhan Oluç: Βουλευτής Κωνσταντινούπολης, Α’ κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος HDP
  60. Halil Enis Karal: Καλλιτέχνης
  61. Halim Bulutoğlu: Τουριστικός πράκτορας . Πρόεδρος του Ιδρύματος Πριγκηπονήσων
  62. Haluk Ağabeyoğlu: Ερευνητής
  63. Haluk Levent: Πανεπιστημιακός
  64. Hanife Yüksel Vanvolsem: Συνταξιούχος
  65. Hasan Can Doğan: Πολιτικός Μηχανικός
  66. Hasan Cevat Özdil: Αρχιτέκτονας
  67. Hasan Öztoprak: Συγγραφέας
  68. Hüsnü Alkan: Ασφαλιστής
  69. İbrahim Betil: Σύμβουλος Επιχειρήσεων
  70. İlhan Cihaner: Πρώην βουλευτής CHP
  71. Irmak Zileli: Συγγραφέας
  72. İsfendiyar Ülker: Πρόεδρος Τ.Ο. Μανιάς του Μπαλίκεσιρ του CHP
  73. Jaklin Çelik: Συγγραφέας
  74. Kadir Akın: Ερευνητής συγγραφέας
  75. Kudret Ünal: Ηλεκτρολόγος-Ηλεκτρονικός / Μέλος του Συλλόγου Στρατιωτικών Εναντίον των Στρατιωτικών Πραξικοπημάτων (Adam-Der)
  76. Mehmet Ali İrtemçelik: Τέως υπουργός / Πρέσβης ε.τ.
  77. Mehmet Rasgelener: Συνταξιούχος, τέως Γεν. Δ/ντής Υπουργείου Οικονομικών
  78. Mehmet Taha Deniz: Συμπρόεδρος Τ.Ο. Πριγκηπονήσων του HDP
  79. Mehmet Tüm: Πρώην βουλευτής CHP
  80. Melda Onur: Πρώην βουλευτής CHP
  81. Melek Özman: Κινηματογραφιστής
  82. Meral Danış Beştaş: Βουλευτής Σίιρτ, Β’ Κοινοβουλευτικός Εκπρόσωπος HDP
  83. Mert Büyükkarabacak: Μηχανολόγος
  84. Murat Akbaş: Ακτιβιστής
  85. Murat Bilhan: Πρέσβης ε.τ., κάτοχος Βραβείου Ειρήνης Αμπντί Ιπεκτσί
  86. Murat Çelikkan: Διευθυντής Κέντρου για την Αλήθεια την Δικαιοσύνη και την Μνήμη
  87. Murat Uyurkulak: Συγγραφέας
  88. Murathan Mungan: Συγγραφέας
  89. Musa Piroğlu: Βουλευτής Κωνσταντινούπολης HDP
  90. Müge Karalom: Νομικός
  91. Naci Akıncı: Πρέσβης ε.τ.
  92. Nadire Mater: Δημοσιογράφος
  93. Nazar Büyüm: Εκδότης
  94. Necati Yılmaz: Πρώην βουλευτής CHP
  95. Necdet Saraç: Δημοσιογράφος, συγγραφέας
  96. Necmiye Alpay: Γλωσσολόγος
  97. Nesrin Nas: Πολιτικός
  98. Nesteren Davutoğlu: Επικοινωνιολόγος
  99. Neşe Sönmez: Επιμελήτρια εκδόσεων
  100. Neşe Yaşın: Ποιήτρια
  101. Nil Mutluer: Ακαδημαϊκός
  102. Niyazi Zorlu: Συγγραφέας
  103. Nurcan Baysal: Δημοσιογράφος, συγγραφέας
  104. Nurhan Keeler: Ερευνήτρια
  105. Orhan Alkaya: Ποιητής / Σκηνοθέτης
  106. Orhan Düzgün: Πρώην βουλευτής CHP
  107. Orhan Silier: Ιστορικός
  108. Oya Ersoy: Βουλευτής Κωνσταντινούπολης HDP
  109. Pelin Akmören: Ακτιβίστρια
  110. Perihan Sarı: πρ. Αντιπρόεδρος CHP
  111. Rahmi Güven: Συνταξιούχος επιχειρηματίας
  112. Rıza Türmen: Συνταξιούχος δικαστής ΕΔΑΔ
  113. Sabahat Yavuz: Δάσκαλος
  114. Sema Kaygusuz: Συγγραφέας
  115. Semra Somersan: Ακαδημαϊκός
  116. Sevilay İlkay: Συνταξιούχος
  117. Sibel Özbudun: Συνταξιούχος ακαδημαϊκός
  118. Şebnem İşigüzel: Συγγραφέας
  119. Şehriban Teyhani: Συνταξιούχος δημόσιος υπάλληλος / Μέλος της Επιτροπής «Όχι» του Üsküdar
  120. Şemsettin Yılmaz: Οικονομολόγος
  121. Şeref Lale: Πρόεδρος Τ.Ο. Γκιόμετς του Μπαλίκεσιρ του CHP
  122. Şükrü Hamarat: Μηχανικός
  123. Taciser Belge: Επιμελήτρια βιβλίων / Μεταφράστρια
  124. Tarık Günersel: Συγγραφέας
  125. Tarık Kayakan: Παιδαγωγός / Μέλος της Επιτροπής «Όχι» του Üsküdar
  126. Tatyos Bebek: Οδοντίατρος
  127. Tayfun Mater: Μηχανικός Μεταλλείων
  128. Temel Demirer: Συγγραφέας
  129. Tolga Yarman: Πανεπιστημιακός καθηγητής
  130. Turgay Develi : Πρώην βουλευτής CHP
  131. Turgut Öker: Επίτιμος Πρόεδρος Ομοσπονδίας Ενώσεων Αλεβί Ευρώπης
  132. Tülay Hatimoğulları Oruç: Βουλευτής Αδάνων HDP
  133. Umur Coşkun: Μηχανικός
  134. Ümit Kıvanç: Δημοσιογράφος, συγγραφέας
  135. Ümit Özdemir: Βιβλιοθηκάριος
  136. Ümit Pamir: Πρώην πρέσβης της Τουρκίας στην Αθήνα
  137. Ünal Karasu: Συνταξιούχος
  138. Viki Çiprut: Συνταξιούχος δημοσιογράφος
  139. Yalçın Ergündoğan: Δημοσιογράφος, συγγραφέας
  140. Yaman Öğüt: Μεταφραστής / Μέλος της Επιτροπής «Όχι» του Üsküdar
  141. Yasemin Bektaş: Επικοινωνιολόγος
  142. Yavuz Okçuoğlu: Μηχανικός Μεταλλείων / Μέλος ΔΣ του Ιδρύματος Σοσιαλδημοκρατίας (SODEV)
  143. Yusuf Bozkurt: Συνταξιούχος τραπεζικός
  144. Yusuf Kemal Tengirşenk: Φυσικός
  145. Yücel Tunca: Φωτογράφος
  146. Zehra F. Kabasakal Arat: Καθηγήτρια Πολιτικής Επιστήμης
  147. Zeynep Akıncı: Συνταξιούχος πανεπιστημιακός
  148. Zeynep Oral: Δημοσιογράφος, Πρόεδρος του PEN International Τουρκίας
  149. Ziya Halis: Τέως Υπουργός Εργασίας και Κοινωνικής Ασφάλισης και τέως Υπουργός Άνευ Χαρτοφυλακίου

Οργανώσεις και συλλογικότητες από την Τουρκία

DIB, Ενότητα για τη Δημοκρατία (DIB)

2017 Bodrum Yurttaş İnisyatifi, Πρωτοβουλία πολιτών 2017 Μπόντρουμ

78’liler Girişimi, Πρωτοβουλία της Γενιάς του ‘78

Adalar Vakfı, Ίδρυμα νησιών (Βοσπόρου)

Anadolu Kadın Hareketi, Γυναικείο κίνημα Ανατολή

Anti Kapitalist Müslümanlar, Αντικαπιταλιστές Μουσουλμάνοι

Askeri Darbelerin Asker Muhalifleri Derneği (ADAM-DER), Σύλλογος Στρατιωτικών Εναντίον των Στρατιωτικών Πραξικοπημάτων (ADAM-DER)

Atakent Dayanışma Ağı Küçükçekmece, Δίκτυο Αλληλεγγύης Ατάκεντ Κιουτσούκ-Τσεκμετζέ

Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi (DAD), Κεντρική διοίκηση Δημοκρατικών Συλλόγων Αλεβιτών (DAD)

Devrimci Parti, Επαναστατικό Κόμμα

DİSK Emekli Sen Edremit Şubesi, Συνδικάτο Συνταξιούχων DISK, Παράρτημα Έντρεμιτ

Diyalog Grubu, Ομάδα Διαλόγου

Dostluk ve Kültür Derneği (DKDER), Σύλλογος Φιλίας και Πολιτισμού (DKDER)

Edremit Kent Konseyi Kadın Meclisi, Συμβούλιο Γυναικών του Δήμου Έντρεμιτ

Emek Partisi (EMEP), Κόμμα Εργασίας (ΕΜΕΡ)

Fabrika Dergisi, Περιοδικό Φάμπρικα

Gelecek İçin Biz, Εμείς Για Το Μέλλον (συνιστώσα του CHP)

Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı (HBAVKF), Ίδρυμα πολιτισμού της Ανατολής Χατζή Μπεκτάς

Halkevleri, Σπίτια του Λαού

Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Δημοκρατικό Συνέδριο των Λαών (ΗDK)

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Δημοκρατικό Κόμμα των Λαών (HDP)

İnsan Hakları Derneği (İHD), Σύλλογος Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων

Kaldıraç, Περιοδικό – Kaldıraç

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu  (KESK), Συνομοσπονδία Συνδικάτων Δημοσίων Υπαλλήλων (KESK)

Kazdağları İstanbul Dayanışması, Αλληλεγγύη για την Προστασία της Οροσειράς Καζ Νταγ (Ομάδα Ισταμπούλ)

Kırkısrak Kültür Vakfı, Ίδρυμα Πολιτισμού του Κίρκισρακ (Καισαρείας)

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSA), Πολιτιστικός Σύλλογος Πιρ Σουλτάν Αμπντάλ (PSA)

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Edremit Şubesi, Πολιτιστικός Σύλλογος Πιρ Σουλτάν Αμπντάλ, Παράρτημα Έντρεμιτ

Sosyalist Dayanışma Platformu (SODAP), Σοσιαλιστική Πλατφόρμα Αλληλεγγύης (SODAP)

Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), Σοσιαλιστικό Κόμμα Επανίδρυσης (SYKP),

Toplumsal Özgürlük Partisi   (TÖP), Κόμμα Κοινωνικής Ελευθερίας (TOP)

Tüm Emekli İş Sendikası Edremit Şubesi, Συνδικάτο Συνταξιούχων εργατών, Παράρτημα Έντρεμιτ

Tüm Emekliler Sendikası Espiye temsilciliği, Συνδικάτο Συνταξιούχων, Αντιπροσωπία Εσπιγιέ

Tüm Tokatlılar Derneği (Tüm Tok Der), Σύλλογος των Απανταχού της πόλης του Τόκατ (Tüm Tok Der)

Türkiye İşçi Partisi (TİP), Εργατικό Κόμμα Τουρκίας (ΤİΡ)

Türkiye PEN, ΡΕΝ Τουρκίας

Üniv-Der (Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği), Σύλλογος Καθηγητών Πανεπιστημίου – Üniv-Der

Yeniden Bakış Eğitim Kültür Girişimcilik Derneği, Σύλλογος Εκπαίδευσης, Πολιτισμού – Νέα Οπτική

Yeşil Sol Parti (YSP), Πράσινο Αριστερό Κόμμα

Yurttaş Girişimi, Πρωτοβουλία Πολιτών

Ege Çevre ve Kültür Platformu, Πλατφόρμα για το Περιβάλλον και Πολιτισμού του Αιγαίου (EGECEP)

Η συλλογή υπογραφών συνεχίζεται.

Κατηγορίες: Δελτία Τύπου, Ειρήνη και Αφοπλισμός, Ευρώπη
Tags: , , , , ,

Ενημερωτικό Δελτίο

Εισάγετε το e-mail σας για να εγγραφείτε στην υπηρεσία μας και να λαμβάνετε καθημερινά ειδήσεις.

Search

ημέρα μηβίας

ημέρα μηβίας

Pressenza App

Η αρχή του τέλους των πυρηνικών όπλων

Ντοκιμαντέρ για το βασικό εισόδημα

Δράση για τον Ασάνζ!

Pressenza On Air

International Campaign to Abolish Nuclear Weapons

International Campaign to Abolish Nuclear Weapons

Portokali radio

Αρχεία

xpornplease pornjk porncuze porn800 porn600 tube300 tube100 watchfreepornsex

Except where otherwise note, content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.