Η στρατιωτικοποίηση της περιοχής της Βαλτικής Θάλασσας

05.06.2020 - The Baltic Word

Αυτή η ανάρτηση είναι επίσης διαθέσιμη σε: Αγγλικα

Η στρατιωτικοποίηση της περιοχής της Βαλτικής Θάλασσας

Η Βαλτική Θάλασσα μια ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΡΗΝΗΣ

Η Βαλτική Θάλασσα, η ευάλωτη θάλασσά μας στην ενδοχώρα, είναι μία από τις πιο εύθραυστες και μολυσμένες θάλασσες με μεγάλη κίνηση στον κόσμο. Εκτός από τα πολυάριθμα περιβαλλοντικά προβλήματα, στη Βαλτική Θάλασσα εμφανίζονται ταχύτατα αυξανόμενες στρατιωτικές απειλές.

Εκτός από τον αυξανόμενο αριθμό μόνιμων στρατευμάτων στην περιοχή της Βαλτικής Θάλασσας, ο αριθμός των πολεμικών ασκήσεων έχει αυξηθεί. Ο αριθμός των συμμετεχόντων και των συμμετεχουσών χωρών έχει επίσης αυξηθεί. Η φύση των ασκήσεων έχει επίσης αλλάξει. Στο παρελθόν, κυρίως γινόντουσαν ασκήσεις διαχείρισης κρίσεων. Σήμερα, προσομοιώνονται επίσης καλά οπλισμένες και εξοπλισμένες συγκρούσεις στρατευμάτων καθώς επίσης και πυρηνικός πόλεμος. Επιπλέον, ο αριθμός των παραβιάσεων του εναέριου χώρου και το επικίνδυνο κλείσιμο των πτήσεων κλιμακώθηκαν το καλοκαίρι του 2017.

Οι στρατιωτικές ασκήσεις που περιλαμβάνουν χιλιάδες, ακόμη και δεκάδες χιλιάδες συμμετέχοντες, και οι οποίες διοργανώνονται αρκετές φορές το χρόνο τόσο από τις δυτικές χώρες όσο και από τη Ρωσία, επιβαρύνουν δραματικά τις εντάσεις μεταξύ των δυτικών χωρών και της Ρωσίας και συμβάλλουν στην περιβαλλοντική ρύπανση στην περιοχή. Οι ασκήσεις αποτελούν απειλή για την παγκόσμια ειρήνη και σπατάλη πολύτιμων πόρων που θα έπρεπε να χρησιμοποιηθούν για την αντιμετώπιση των υφιστάμενων και μελλοντικών περιβαλλοντικών προκλήσεων.

Οι εκτεταμένες ασκήσεις όπως αυτές που πραγματοποιήθηκαν το 2017, Arctic Challenge, Northern Coast, Aurora και Zapad, μπορεί επίσης να οδηγήσουν σε καταστάσεις όπου συμβαίνουν λάθη. Τέτοια λάθη μπορεί να έχουν καταστροφικές συνέπειες.

Μια πρόσθετη απειλή είναι ο εκσυγχρονισμός των πυρηνικών όπλων που σύμφωνα με πολλούς αναλυτές πολέμου και ερευνητές ειρήνης μειώνουν το κατώφλι από το οποίο μπορούν να χρησιμοποιηθούν. Εκτός από τις πυρηνικές κεφαλές της Μεγάλης Βρετανίας και της Γαλλίας, οι ΗΠΑ έχουν επίσης πυρηνικές κεφαλές τοποθετημένες στην Ευρώπη. Η Ρωσία έχει πυρηνικές κεφαλές στην ηπειρωτική Ρωσία και πιθανότατα πυρηνικούς πυραύλους στο Καλίνινγκραντ.

Πρέπει επίσης να ληφθεί υπόψη ότι στις ακτές της Βαλτικής Θάλασσας υπάρχουν αρκετοί πυρηνικοί σταθμοί ηλεκτροπαραγωγής και άλλα συγκροτήματα πυρηνικής βιομηχανίας που θέτουν τεράστιο κίνδυνο σε καταστάσεις μεγάλης στρατιωτικής έντασης, όπως μεγάλες πολεμικές ασκήσεις ή καταστάσεις σύγκρουσης ή πολέμου.

Τέλος, η Βαλτική Θάλασσα απειλείται επίσης από την κληρονομιά προηγούμενων πολέμων, μεταξύ άλλων χιλιάδων τόνων εκρηκτικών και χημικών όπλων που ριχθεί κατά τη διάρκεια του Α’ Παγκοσμίου Πολέμου, καθώς και βομβών, ναρκών και άλλου πολεμικού υλικού, που εκτιμάται ότι έχουν ριχθεί μετά τον Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο.

Εμείς – που υπογράψαμε την παρούσα έκκληση:

  • Καλούμε όλες τις κυβερνήσεις κάθε χώρας γύρω από τη Βαλτική να χρησιμοποιήσουν τα οικονομικά τους μέσα για να σώσουν τη Βαλτική Θάλασσα αντί να χρηματοδοτήσουν εξοπλισμούς και άλλες περιβαλλοντικά ρυπογόνες δραστηριότητες!
  • Θέλουμε να δημιουργηθεί διάλογος σχετικά με τις στρατιωτικές απειλές στην περιοχή της Βαλτικής Θάλασσας. Θέλουμε να εμπλέξουμε πολιτικούς, ινστιτούτα ειρήνης, ερευνητές για την ειρήνη, καλλιτέχνες, γνωστές προσωπικότητες, μη κυβερνητικές οργανώσεις και κοινωνικά ενεργούς πολίτες σε ολόκληρη την περιοχή της Βαλτικής Θάλασσας για να συμμετάσχουν στο σχέδιό μας να μετατρέψουμε τη Βαλτική Θάλασσα σε ΘΑΛΑΣΣΑ ΕΙΡΗΝΗΣ – ειρήνη μεταξύ των ανθρώπων και προστασία του περιβάλλοντος!

Μετάφραση από τα αγγλικά: Pressenza Athens

Christer Alm, Miljöringen (Circle for the Environment) – Loviisa, Finland, christer.alm45@gmail.com

Heidi Andersen, Grandmothers for Peace, Oslo group, Norway, bestemodreforfred@gmail.com

Tatyana Artemova, Co-Chairperson of the Association of Environmental Journalists of the Union of Journalists of St. Petersburg and Leningrad region, St. Petersburg, Russia, t.artyomova@gmail.com

Gertrud Åström, Women’s Baltic Peacebuilding Initiative , Sweden, gertrud.astrom@helahut.se

Lidiya Ivanovna Baykova, Chairperson, Yaroslavl’ regional ecological public organization “Green branch”, Russia, greenbranch@yandex.ru

Irina A. Baranovskaya, Kurgolovo settlement, Kingisepp district, Leningrad region, Russia, ladyforest@mail.ru

Lorenz Gösta Beutin, Member of German Bundestag, Head of Party DIE LINKE. Schleswig-Holstein, Germany, lorenz.beutin@bundestag.de

Claus Biegert, Nuclear Free Future Award Foundation, Germany, c.biegert@nffa.de

Waltraud Bischoff, Frauen wagen Frieden in der Pfalz, Germany, webischoff@web.de

Tord Björk, Activists for peace, Sweden, tord.bjork@gmail.com

Sidsel Bjørneby, Grandmothers for Peace, Lillehammer group, Norway, sidsel.bjorneby@gmail.com

Oleg Bodrov, Chairperson of the Public Council of the South Coast of the Gulf of Finland, Sosnovy Bor, Leningrad Oblast, Russia, bodrov@greenworld.org.ru
Magret Bonin, Friedensforum Neumünster, Germany, bonins@web.de

Agnieszka FiszkaBorzyszkowska, Polish Ecological Club – East Pomeranian Branch, Poland, agnieszka.fiszka@phdstud.ug.edu.pl

Reiner Braun, Co-President International Peace Bureau (IPB), Germany, Hr.Braun@gmx.net

Ingeborg Breines, former co-president International Peace Bureau, formerdirector UNESCO (in Paris, Islamabad, Geneva), Norway, i.breines@gmail.com

Ida Carlén, Coalition Clean Baltic, Sweden, ida.carlen@ccb.se

Natalia Danilkiv, Green Planet, Russia, defrigesco@mail.ru

Alexander Drozdov, leading researcher at the Institute of Geography of the Russian Academy of Sciences, Professor at the Russian International Academy of Tourism, Deputy editor-in-chief of the journal “Environmental Planning and Management”, scientific consultant of the movement “save Utrish”, Russia, drozdov2009@gmail.com

Ivars Dubra, Association “Mēs Zivīm” (We for the Fish), Latvia, meszivim@inbox.lv

Mikhail Durkin, Kaliningrad, Russia, mikhail.durkin@ccb.se

Staffan Ekbom, chair of the Swedish organisation No to Nato, Sweden, ekbom.staffan@gmail.com

Trine Eklund, Women´s International League for Peace and Freedom, Oslo, Norway, t-eklun@online.no

Christiane Feuerstack, Friedensprojekt Ostseeraum, Eckernförde, Germany, christiane@feuerstack.net

Ola Friholt, Chairman, for the Peace Movement of Orust, Sweden, ola.friholt@gmail.com

Albert F. Garipov, Chairperson of the Antinuclear Society of Tatarstan, Kazan, Republic of Tatarstan, Russia, algaraf@mail.ru

Karen Genn, Friedenskreis Eutin, Germany, Kgenn@web.de

Susanne Gerstenberg, Women for Peace, Sweden, susanne.gerstenberg@telia.com

Edmundas Greimas, Lithuanian Fund for Nature, Lithuania, edmundas.g@glis.lt

Dr. Markus Gunkel, Hamburger Forum für Völkerverständigung und weltweite Abrüstung e. V., Germany, hamburger-forum@hamburg.de
Olli-Pekka Haavisto, board member, Friends of the Earth, Finland, ollipekka.haavisto@gmail.fi

Horst Hamm, Nuclear Free Future Award Foundation, Germany, horsthamm@t-online.de

Revd. Antje Heider-Rottwilm, OKRin.i.R., European Ecumenical Network Church and Peace e.V., Germany, heider-rottwilm@church-and-peace.org

Nils Höglund, Coalition Clean Baltic, Sweden, nils.hoglund@ccb.se

Jens Holm, Member of Parliament, the Committee on Environment and Agriculture, the Committee on European Union Affairs, Left Party, Sweden, jens.holm@riksdagen.se

Ianthe Holmberg, Swedish Women of the Left, Sweden, ianthe.holmberg@telia.com

Frank Hornschu, managing director/chairperson, DGB – German Trade Union Confederation, Kiel region, Germany, Frank.Hornschu@dgb.de

Birgit Hüva, Eesti Roheline Liikumine, Estonia, birgithva@gmail.com

Yuri Ivanov, Apatity, Murmansk region, Russia, yura.ivanov@kec.org.ru

Marina Janssen, Center Of Applied Ecology, Sillamae, Estonia, marijanssenest@gmail.com

Kati Juva, Physicians for Social Responsibility, Finland, katijuva@kaapeli.fi

Elita Kalina, Environmental Protection Club, Latvia, elita@vak.lv

Alena Karaliova, Human Rights Initiative “Citizen and Army”, Russia, karaliova.alena@gmail.com

Kristine Karch, International Co-ordinating Committee (of “No to War No to NATO”), Germany, kristine@kkarch.de

Veronika Katsova, group of the public support of the Council of the Southern Coast of the Gulf of Finland, Sosnovy Bor, Leningrad region, Russia, katveronika@yandex.ru

Dilbar N. Klado, the Foundation for the Preservation of the Intellectual Heritage of Alexey V. Yablokov, Moscow, Russia, dilbark@mail.ru

Dr. med. Mechthild Klingenburg-Vogel, Schleswigerstr. 42, 24113 Kiel, Germany, klingenburg-vogel@web.de

Ulla Klötzer, Women Against Nuclear Power, Finland, ullaklotzer@yahoo.com

Kirsti Kolthoff, Women´s International League for Peace and Freedom, Uppsala Branch, Sweden, kihkokhk07 @gmail.com

Natalia Kovaleva, Chairperson of the Board of St. Petersburg Regional Department of the Russian Society of Medical Genetics, St. Petersburg, Russia, kovalevanv2007@yandex.ru

Elisabeth and Peter Kranz, Das Ökumenische Zentrum für Umwelt-, Friedens- und Eine-Welt-Arbeit, Germany, p-kranz@oekumenischeszentrum.de
Elena Kruglikova, Apatity, Murmansk region, Russia, elena.kruglikova@kec.org.ru

Nikolay Alekseevich Kuzmin, Chairman of the Standing Committee on Ecology and Nature Management of the Legislative Assembly of the Leningrad Region, Sosnovy Bor, Leningrad Region, Russia, kuzminna58@mail.ru

Vladimir N. Kuznetsov Chairman Of the Board of Association of Veterans of Ignalina NPP. the city of Visaginas, Lithuania, vladimir@tts.lt

Antonina A. Kulyasova, a regional non-profit partnership “Regional network for sustainable rural development”, the village Tarasovskaya St., Ust’yanskiy district, Arkhangelsk region, Russia, antonina-kulyasova@yandex.ru

Svetlana Kumicheva, NGOGreen Planet; Center for Environment and Tourism, Russia, kumswet@yandex.ru

Anni Lahtinen, General Secretary, Committee of 100 in Finland, anni.lahtinen@sadankomitea.fi

Arja Laine, Women´s International League for Peace and Freedom, Finnish section, Finland, wilpf@wilpf.fi

Jördis Land, Friedenskreis Castrop-Rauxel, Germany, j.land@pol-oek.de

Ewa Larsson, Green Women, Sweden, info@gronakvinnor.se

Lizette Lassen, TIME FOR PEACE – active against war, Denmark, tidtilfred@tidtilfred.nu

Lea Launokari, Women for Peace, Finland, lea.launokari@nettilinja.fi

Ekkehard Lentz, Bremer Friedensforum, Germany, Bremer.Friedensforum@gmx.de

Helga Lenze, former teacher, union member (GEW = union for education and science), active peace promoter, Bahrenhof, Germany, helgalenze@t-online.de

Dr. Horst Leps, Lehrer und Lehrbeauftragter für die Didaktik desPolitikunterrichts, Hamburg, Germany, horstleps@gmx.de

Vladimir Levchenko, Doctor of Biology, Environmental North-West Line, St. Petersburg, Russia, lew@lew.spb.org

Iryna Lianiuka, ASDEMO (NGO “Association of Children and Youth”), Belarus, lenirina@yandex.ru

Laura Lodenius, Peace Union of Finland, laura.lodenius@gmail.com

Inna Alekseevna Logvinova, the environmental movement “Separate Collection”, Sosnovy Bor, Leningrad Oblast, Russia, inloga@mail.ru

Dominik Marchowski, West Pomeranian Nature Society, Poland, marchowskid@gmail.com

Maria Mårsell, Feministiskt initiativ, Sweden, maria.marsell@feministisktinitiativ.se

Teemu Matinpuro, Finnish Peace Committee, Finland, teemu.matinpuro@rauhanpuolustajat.fi

Janis Matulis, Latvian Green Movement, Latvia, janis.matulis@zalie.lv

Lore and Bernd Meimberg, Friedensforum Lübeck, Germany, LoBeMeimberg@t-online.de

Friedrich Meyer-Stach, peace activist and environmentalist, Fürstenfeldbruck, Germany, f.meyer-stach@t-online.de

Elizaveta Mikhailova, Public Council of the south shore of the Gulf of Finland, Russia, Mikhailova@greenworld.org.ru

Friedensbündnis Karlsruhe/Janine Millington, Germany, Aktive@friedensbuendnis-ka.de

Gennady Mingazov, Chairperson, Kaluga regional branch of the Social and Ecological Union, journalist-ecologist, Russia, gmingazov@yandex.ru

Lev V. Min’kov, support group of the Public Council of the Southern Coast of the Gulf of Finland, village Sarkulya, Kingisepp district, Leningrad region, Russia, spblvm@yandex.ru

Maxim Nemtchinov, APB BirdLife, Belarus, maxim.n.apb@gmail.com

Sandra Marie Neumann Arvidson, The Danish society for Nature Conservation, Denmark, sandra@arvidson.dk

Ulf Nilsson, County of Kronoberg for peace and non-alliance, Växjö, Sweden, ulf.nilssonguide@comhem.se

Agneta Norberg, Swedish Peace Council, Sweden, lappland.norberg@gmail.com

Elisabeth Nordgren, Swedish Peace friends in Helsinki, Finland, elisabeth.nordgren@pp.inet.fi

Jan Öberg, dr.hc, research director, The Transnational Foundation for Peace & Future Research, TFF, Sweden, janoberg@mac.com

Dr. Christof Ostheimer, Zusammenarbeitsausschuss der Friedensbewegung in Schleswig-Holstein (ZAA-SH), Germany, ostheimer@versanet.de

Andrey Ozharovsky,Moscow, Russia, idc.moscow@gmail.com

Kārlis Ozoliņš, Zaļaiš ceļš (Green way), Riga, Latvia, zalais.cels@gmail.com

Andrey Pakhomenko, Mogilev Environmental Public Association “ENDO”, Belarus, endo@tut.by

Nina Palutskaya, Ecohome/Neman (Neman Environment Group), Belarus, ninija53 @gmail.com

Marion Pancur, Nuclear Free Future Award Foundation, Germany, info@nuclear-free.com

Federica Pastore, Coalition Clean Baltic, Sweden, federica.pastore@ccb.se

Natalia Porecina, Center for Environmental Solutions, Belarus, vinograd@tut.by

Tomasz Rozwadowski, Polish Ecological Club Eastern Pomerania Branch, Poland, tomasz@rozwadowski.info

Dmitry Rybakov, coordinator of Karelian regional public organization “Association of Green Karelia”, Chairperson of the Public Ecological Council of Petrozavodsk city district, Honorary scientist of Europe, Russia, greens@karelia.ru

Liss Schanke, Women´s International League for Peace and Freedom, Norway, liss.schanke@gmail.com

Hasse Schneidermann, Fredsministerium/the Danish Ministry of Peace, Denmark, hasse.schneidermann@gmail.com

Micke Seid, Peace Culture Network, Sweden, info@fredskultur.se

Svetlana Semenas, Agro-Eco-Culture, Belarus, lanastut@gmail.com

Alexander Ivanovich Senotrusov, Chairperson of the Military Historical Society “Fort KrasnayaGorka”, Lebyazhye, Lomonosov district, Leningrad Oblast’, Russia,
aleksandr-senotrusov@yandex.ru

Olga Senova, Friends of the Baltic, Russia, olga-senova@yandex.ru

Antti Seppänen, Pand – Artists for peace – Finland, pandtalo@hotmail.fi

Sergei Gerasimovich Shapkhaev, the Director of NGO “Buryat Regional Association on Lake Baikal”, Russia, shapsg@gmail.com

Andrey Shchukin, coordinator of the project “right to alternative” of the Perm regional branch of the international society “Memorial”, Russia, presidentandrei@gmail.com
Vladimir Shestakov, a support group of the Public Council of the Southern Coast of the Gulf of Finland, St. Petersburg, Russia, volodyashestakov@gmail.com

Igor Shkradyuk coordinator of the Center for Wildlife Conservation Industry Greening Program, Moscow, Russia, igorshkraduk@mail.ru

Martin Singe, Komitee für Grundrechte und Demokratie, Germany, martin.singe@t-online.de

Frank Skischus, Kasseler Friedensforum, Germany, birmal@web.de

Jakub Skorupski, Poland, jakub@gajanet.pl

Przemysłąw Śmietana, Green Federation “GAIA”, Poland, leptosp@gmail.com

Andrea Söderblom-Tay, Friends of the Earth, Sweden, sofia.hedstrom@jordensvanner.se

Benno Stahn, Kieler Friedensforum, Germany, b.stahn@kieler-friedensforum.de

Joanna Stańczak, West Pomeranian Nature Society, Poland, merkala@interia.pl

Maria Stanislavovna Ruzina, co-Chairperson of the Council of the International Socio-Ecological Union, coordinator of the movement “Spasem Utrish” (Save Utrish), Russia, utrish2008@gmail.com

Bogna Stawicka, KobieTY.Lodz (Women.Lodz), Poland, bogna.stawicka@gmail.com

Jan Strömdahl, The Peoples’ Movement Against Nuclear Power And Weapons, Sweden, jfstromdahl@gmail.com

Alexander Nikolayevich Sutyagin, Head of “Project “Monitoring BPS””, Association of Environmental Journalists the Union of Journalists of Saint-Petersburg and Leningrad region, Saint-Petersburg, Russia, oil-project@mail.ru

Andrey Talevlin, candidate of jurisprudence, International Decommission Network, Chelyabinsk, Ural Region, Russia, atalevlin@gmail.com

Andrei Tentyukov, Syktyvkar, Republic of Komi, Russia, atentyukov@yandex.com

Anna Trei, Estonian Green Movement, Estonia, anna@roheline.ee

Yana Ustsinenka, IPO Ecopartnership, Belarus, yanaustsinenka@gmail.com

Karin Utas Carlsson, Fredens Hus Göteborg (the House of Peace Gothenburg), Sweden, karin.utas.carlsson@telia.com

Nikolai Veretennikov, Public Council of the southern coast of the Gulf of Finland, der. Sarkula, Kingisepp district, Leningrad region, Russia, veronti52@rambler.ru

Alexander K. Veselov Chairperson of the regional public organization “Union of Ecologists of the Republic of Bashkortostan” Ufa, Bashkortostan, Russia, envlaw@mail.ru

Titti Wahlberg, Women´s International League for Peace and Freedom, Gothenburg Branch, Sweden, goteborg@ikff.se

Riitta Wahlström, Technology for Life, Finland, riitta.wahlstrom@gmail.com

Helmut Welk, Friedensnetzwerk Kreis Pinneberg, Germany, helmut.welk@premedia-elmshorn.de

Jutta Wiesenthal, Nuclear Free Future Award Foundation, Germany, juttawiesenthal@t-online.de

Åke Wilen, the Swedish Peace Committee, Sweden, wilenake@hotmail.com

Günter Wippel, uranium-network.org, Germany, gunter.wippel@aol.com

Svyatoslav Zabelin, International Socio-Ecological Union, Moscow, Russia, svetfrog@gmail.com

Tjan Zaotschnaja, Society for Endangered peoples, the regional group Munich, Germany, tjanzaotschnaja@web.de

Lina Zernova, Co-Chairperson of the Association of Environmental Journalists of the Union of Journalists of St. Petersburg and Leningrad region, Sosnovy Bor, Russia, linazernova @ mail.ru

Nikolay Zubov, Krasnoyarsk Regional Ecological Union, Krasnoyarsk, Russia, nzubov@g-service.ru

SUPPORTING SIGNATURES FROM OUTSIDE THE BALTIC SEA AREA:

Toby Blomé, CODEPINK, San Francisco Bay chapter, USA, ratherbenyckeling@comcast.net

Hildegard Breiner, Nuclear Free Future Award Foundation, Austria, hildegard.breiner@aon.at

Jodie Evans and Medea Benjamin, CODEPINK California, USA, jodie@codepink.org

Cornelia Hesse-Honegagen, Nuclear Free Future Award Foundation, Switzerland,
cornelia @wissenskunst.ch

Lyubomyr Klepach, Ukraine, lklepach@ecoidea.by

Dr. David Lowry, Institute for Resource and Security Studies (IRSS), Senior Research Fellow, Cambridge, Massachusetts, USA, drdavidlowry@hotmail.com
Christian Pierrel, for the PCOF, France, chrispierrel@orange.fr

Alice Slater, World Beyond War, USA, alicejslater@gmail.com

Paul F. Walker, Ph.D. Green Cross International, Washington DC, USA, pwalker@globalgreen.org

Dave Webb, Chair of the Campaign for Nuclear Disarmament, UK, dave.webb@cnduk.org

Ann Wright, US Army Colonel (Retired) and former US diplomat, Veterans for Peace, USA, annw1946@gmail.com

 

Κατηγορίες: Δελτία Τύπου, Ειρήνη και Αφοπλισμός, Ευρώπη, Οικολογία και Περιβάλλον
Tags: , , , , ,

Ενημερωτικό Δελτίο

Εισάγετε το e-mail σας για να εγγραφείτε στην υπηρεσία μας και να λαμβάνετε καθημερινά ειδήσεις.

Search

 

Pressenza App

Η αρχή του τέλους των πυρηνικών όπλων

Ντοκιμαντέρ για το βασικό εισόδημα

Δράση για τον Ασάνζ!

Pressenza On Air

International Campaign to Abolish Nuclear Weapons

International Campaign to Abolish Nuclear Weapons

Portokali radio

Αρχεία

Except where otherwise note, content on this site is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International license.